Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Nanotechnologie jako strategická technologie České republiky

28. 03. 2020 19:26:45
Kombinace českých nanotechnologií se musí stát základem budoucího integrovaného systému preventivní ochrany obyvatelstva. Udělejme nanotechnologie strategickou technologií České republiky.

Je začátek jara 2020 a my se nacházíme uprostřed pandemie způsobené koronavirem. Nebyli jsme na to dostatečně připraveni. Nikdo ve skutečnosti s takovou extrémní situací nepočítal. Podcenili jsme nebezpečí. Byli jsme tak donuceni naplno si uvědomit zranitelnost našeho státu a ohrožení jeho obyvatel tváří v tvář globálním hrozbám typu pandemií, biologických a chemických útoků.

Rodinné stříbro České republiky jsou aplikované nanotechnologie. Jsme na světové špičce v průmyslových a civilních aplikací pokročilých materiálových technologií. V Evropě jsme jediní, kdo průmyslově vyrábí nanovlákenné membrány a výrobky z nich. Mezi ně patří nanovlákenné respirátory, roušky a filtry do vzduchotechniky, které spolehlivě zachytí kapénky s viry a bakteriemi, tenká nanovlákna fungují navíc díky Van der Waalsovým jako magnety pro velmi malé částice. V České republice jsme také vynalezli a vyrábíme fotokatalytické nanonátěry a nanočističky, které likvidují bakterie i viry včetně koronaviru ve vzduchu.

Kombinace českých nanotechnologií se musí stát základem budoucího integrovaného systému preventivní ochrany obyvatelstva. Zkuste si představit letiště, nemocnice, domovy důchodců, nádraží nebo třeba obchodní centra ošetřená fotokatalytickými nátěry, se vzduchotechnikou vybavenou nanofiltry, kde se pohybují lidé vybavení nanovlákennými respirátory či nanorouškami. Riziko nákazy se sníží o desítky procent oproti současné situaci, kdy máte třeba jen bavlněnou roušku jako jedinou ochranu proti vdechnutí kontaminovaného vzduchu.

V současnosti je v České republice jeden velký průmyslový výrobce antivirové nanomembrány, dva menší, několik dalších firem má laboratorní stroje na výrobu nanovlákna a existují nejméně dva velké projekty vývoje a průmyslové výroby nanomembrán. Máme unikátní nanovlákenný respirátor FFP3, který by nám mohl závidět celý svět, a během jednoho měsíce se rozběhne automatická linka s kapacitou až půl milionu kusů měsíčně. Několik dalších českých firem v této nelehké době zahájilo a posiluje výrobu nanovlákenných roušek pro zdravotníky. Není nereálné dosáhnout celkové měsíční produkce až milion antivirových nanoroušek, které se svými vlastnostmi blíží těm nejkvalitnějším respirátorům. To, co ještě nepochopil český stát, pochopili jeho obyvatelé, exponenciálně vzrostla poptávka po fotokatalytických nanonátěrech a nanočističkách vzduchu.

Ano, je možné, abychom se stali soběstační ve výrobě ochranných pomůcek s vysokou přidanou hodnotou. Ano, je možné se lépe připravit na budoucí hrozby, ošetřit zdi a stropy budov fotokatalytickými nátěry a do vzduchotechniky zabudovat nanovlákenné filtry. Ochrana a prevence. Ano, je možné podpořit investice do českých nanotechnologických firem, které speciální ochranné pomůcky dokážou vyrobit. Ano, je možné dokonce mít i nanotechnologický provoz vlastněný státem, který bude zakonzervovaný čekat na aktivaci. Ano, je možné investovat miliardy korun promarněné nouzovými nákupy z Asie do vlastních technologií.

Pane premiére, ministři, poslanci, senátoři, jsme malá nano země, ale umíme nanotechnologie. Udělejme nanotechnologie strategickou technologií České republiky.

Autor: Jiří Kůs | sobota 28.3.2020 19:26 | karma článku: 31.78 | přečteno: 1040x

Další články blogera

Jiří Kůs

Nanotechnologie v automobilovém průmyslu

Nanomateriály budou hrát v automobilovém průmyslu významnou roli. Výroba se změní na personalizovaný 3D tisk z nanokompozitů, které nahradí zcela ocel a plasty. Automobil s nanosenzory se bude sám orientovat a přizpůsobovat okolí.

15.4.2019 v 19:43 | Karma článku: 10.44 | Přečteno: 379 | Diskuse

Jiří Kůs

Nanozmrzlina, chytré nanoobaly a nanovíno

Nanotechnologie budeme nacházet v potravinářství stále častěji v podobě nanoingrediencí, chytrých biologicky rozložitelných obalů nebo nanosenzorů. Cílem nanotechnologů je zlepšit chuť i vzhled potravin a snížit jejich plýtvání.

26.2.2019 v 23:34 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 435 | Diskuse

Jiří Kůs

Osvědčené triky ve službách demagogie

V době internetu ovlivňují postoje a přesvědčení lidí stále více sociální sítě a hoaxy. Nesmíme ale zapomínat, že stejně silným nástrojem manipulace je také projev politika nebo jiné vlivné osoby, pokud to dotyčný umí.

4.2.2019 v 23:33 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 776 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Rada České televize, hysterie je zbytečná

Upřímně řečeno, pokud bych mohl, tak nebudu hlasovat pro žádného z oněch tří nových televizních radních. Poslanecká sněmovna je však zvolila v tajné volbě a na tom se nedá nic změnit.

1.6.2020 v 17:57 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 450 | Diskuse

Petr Hamrský

Chěl bych svobodu a pluralitu aneb demokracie v ČT - zapomeňte!

Vážení, v dnešní složité době, se paradoxně naskýtá velká šance přemýšlet o životě, společnosti a jejím fungování v optice a spojitostech, které dříve nebyly tak moc viditelné. Rád bych se podíval na demokracii...

1.6.2020 v 17:13 | Karma článku: 27.56 | Přečteno: 520 | Diskuse

Zbyněk Čáp

Svět v křivém zrcadle 6 - Zakopnutí na cestě Zakladatelově

Pod zářící duhou, stezkou věčně zelenou... Navždy? (Závěrečný díl dystopické minisérie, samozřejmě nadsázka)

1.6.2020 v 11:11 | Karma článku: 2.68 | Přečteno: 81 | Diskuse

Luboš Branda

Jak to funguje v koaliční vládě?

Neznáme samozřejmě podrobnosti koaličního vládnutí, nemáme přístup za oponu neveřejných jednání, ale i tak si dovedeme přestavit, jak to tam vypadá ...

1.6.2020 v 10:12 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 283 | Diskuse

Jan Bartoň

Obce, města a kraje nejsou stát? Pozoruhodná idea!

Poté, co poslanecká sněmovna schválila jednomyslně pomoc podnikatelům a malým firmám, spustila opozice křik kvůli údajnému „vyhladovění“ obcí, měst a krajů. Jak je to tedy?

1.6.2020 v 8:00 | Karma článku: 32.68 | Přečteno: 660 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1169

Vystudoval jsem původně průmyslovou energetiku a později i sociologii a psychologii. Jsem v současnosti předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, iniciátor projektu Česko je nano a spoluzakladatel nanoSPACE. Vedle nových technologií je mou další oblastí zájmu klinická psychologie.

www.jirikus.cz 

 

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...