Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Nanozmrzlina, chytré nanoobaly a nanovíno

26. 02. 2019 23:34:33
Nanotechnologie budeme nacházet v potravinářství stále častěji v podobě nanoingrediencí, chytrých biologicky rozložitelných obalů nebo nanosenzorů. Cílem nanotechnologů je zlepšit chuť i vzhled potravin a snížit jejich plýtvání.

Nanozmrzlina má méně tuku a na chuti to nepoznáte

Jedna z nejdůležitějších předností nanočástic je, že nabízejí velkou plochu povrchu k relativně malému objemu, zjednodušeně řečeno, když si naberete na špičku nože špetku nanočástic a sečtete plochu jejich povrchů, dojdete k neuvěřitelně velkému číslu. A je to právě povrch, který reaguje s okolím. Znamená to, že nanočástic stačí menší množství než velkých částic, aby se dosáhlo stejného efektu. Nanotechnologickým procesem v potravinářství, který to využívá, je tzv. homogenizace tuku, kdy se zmenšují tukové kuličky (globule) do nanovelikosti. Získáte tak například nízkotučnou pomazánku, která je stabilnější a chutná úplně stejně jako plnotučná. Firmy Nestlé a Unilever vyrábějí na bázi nanoelmulze své nízkotučné zmrzliny.

Vitamíny v nanokapslích

Kulovité shluky molekul nazývané nanomicely patří do kategorie biotechnologických dopravních prostředků, můžeme si je představit jako velmi malé nanokapsle. V současné době se do potravin přidávají nejrůznější výživové doplňky, stabilizátory, vitamíny a aditiva. Pokud se bioaktivní látka zapouzdří do nanokapsle, ta ji pak ochrání během procesu výroby a skladování, zamaskuje její chuť a vůni, potravina bude mít i lepší vzhled. V zapouzdřené podobě probíhá navíc lépe absorbce a zvyšuje se antimikrobiální účinnost. Indickým nanotechnologům se podařilo vylepšit zmrzlinu léčivým kurkuminem ukrytým do nanoemulze, která ho uvolní až v žaludku člověka.

Německá firma Aquanova vyvinula pro výrobu funkčních potravin a potravních doplňků technologii Novasol , která je založená na nanozapouzdření živin a aktivních ingrediencí jako je například vitamín C, vitamín E a mastné kyseliny. Nanomicely firmy Aquanova mají velikost pouhých 30 nanometrů. Dochází k mnohem efektivnější vstřebávání látek organismem, technologie současně umožňuje, aby se výživové látky rozpustné v tucích přidávaly do nápojů, a pro zachování tepelné a pH stability už není nutné přidávat další aditiva.

Nanoobalem proti plísním na pečivu

V loňském roce na potravinářskem veletrhu Anuga FoodTec v Kolíně nad Rýnem vzbudily velkou pozornost antibakteriální obaly NanoPack. Jsou výsledkem stejnojmenného projektu EU. Jedná se o průhledné fólie vyrobené na bázi technologie nanotrubiček halloysitu (HNT), které slouží jako nanokontejnery antimikrobiálních molekul. Obal z této folie ničí bakterie a plísně, které způsobují kažení potraviny. Trvanlivost pečiva tak lze prodloužit až o tři týdny. Testuje se použití Nanopacku i pro další typy potravin jako je zelenina, ovoce, sýry a maso.

Nanosenzor nahradí datum expirace

Velký potenciál mají v potravinářství nanosenzory na detekci mikrobů a dalších kontaminantů nebo plynů, které se z potraviny uvolňují, když se začne kazit. Obal s takovými senzory bude monitorovat stav potravin během transportu, skladování v obchodech a doma u spotřebitele. Zapomeňte na hlídání doby expirace nebo čichání k masu, jestli už nezapáchá. Obal vás sám upozorní, pokud je potravina už nepoživatelná. Ochrání vaše zdraví a současně sníží dramaticky plýtvání. Firma Ripesense Ltd z Nového Zélandu vyvinula chytrý obal na čerstvé hrušky se značkami na štítku, které mění barvu podle stupně zralosti ovoce. Jsou žluté, dokud je hruška tvrdá, změní se na oranžovou, když hruška dozrává, a nakonec zčervenají, to už je hruška měkká a šťavnatá. Využívá se, že se zráním ovoce uvolňuje aroma v podobě plynů, které reagují s chemickými senzory na obalu.

Nanovíno z Moravy

Rodinné vinařství Spěvák ve Velkých Bílovicích jako jedno z prvních použilo při výrobě vína českou nanovlákennou membránu RIFTELEN N15. Je to jeden z příkladů možnosti využití nanotechnologií přímo v potravinářské výrobě. Nanovlákenná membrána, kterou společně vyvinuly české firmy Pardam a Filtrex, má menší tlakovou ztrátu než tradiční filtry, dá se regenerovat, nemusí se před filtrací proplachovat, zvyšuje výkon. Výhodou použití nanotechnologií je v tomto případě finanční úspora za celulózové desky a vyšší efektivnost výroby. Nanofiltrace je použitelná i pro filtraci oleje, lihovin nebo farmaceutických produktů. Riftelen N15 v současné době už kromě výrobců vína testují likérky, výrobci konopného i lněného oleje.

Nasazení nanotechnologií v potravinářství má v sobě velký potenciál racionálnějšího využívání zdrojů potravy na naší planetě a ohleduplnějšího životního stylu člověka. Já sám se těším na biologicky rozložitelné​ obaly, které sami řeknou, jestli je potravina ještě k jídlu. Plýtvání, které zažíváme v industriální společnosti na prahu 21. století, je podle mne dál neudržitelné.

Autor: Jiří Kůs | úterý 26.2.2019 23:34 | karma článku: 13.00 | přečteno: 435x

Další články blogera

Jiří Kůs

Nanotechnologie jako strategická technologie České republiky

Kombinace českých nanotechnologií se musí stát základem budoucího integrovaného systému preventivní ochrany obyvatelstva. Udělejme nanotechnologie strategickou technologií České republiky.

28.3.2020 v 19:26 | Karma článku: 31.78 | Přečteno: 1040 | Diskuse

Jiří Kůs

Nanotechnologie v automobilovém průmyslu

Nanomateriály budou hrát v automobilovém průmyslu významnou roli. Výroba se změní na personalizovaný 3D tisk z nanokompozitů, které nahradí zcela ocel a plasty. Automobil s nanosenzory se bude sám orientovat a přizpůsobovat okolí.

15.4.2019 v 19:43 | Karma článku: 10.44 | Přečteno: 379 | Diskuse

Jiří Kůs

Osvědčené triky ve službách demagogie

V době internetu ovlivňují postoje a přesvědčení lidí stále více sociální sítě a hoaxy. Nesmíme ale zapomínat, že stejně silným nástrojem manipulace je také projev politika nebo jiné vlivné osoby, pokud to dotyčný umí.

4.2.2019 v 23:33 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 776 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Lukas Baloga

Přežije Evropská unie koronakrizi?

Hlavním tématem celé Evropské unie je během posledních měsíců francouzsko-německý návrh založení evropského fondu oživení.

1.6.2020 v 14:52 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 237 |

Miroslav Křížek

Záchranný kruh evropské ekonomiky - ale s olověným závažím

Evropská unie musí začít restartem, nikoli zadlužováním našich dětí a vnoučat, protože v téhle podobě je to asi taková pomoc jako, když hodíte tonoucímu záchranný kruh s olověným závažím.

1.6.2020 v 8:36 | Karma článku: 33.75 | Přečteno: 701 | Diskuse

Tomáš Flaška

Není tohle už premiérský kmotr?

České dráhy pod gescí ministrů dopravy za ANO zadaly bez výběrových řízení vydavatelství MAFRA, které patří do skupiny firem Andreje Babiše momentálně ve svěřenských fondech, reklamy za zhruba 112 milionů korun.

31.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 34.99 | Přečteno: 915 |

Zdeněk Fekar

Povinné dýško je nesmysl

Jeden pražský vinárník si pořádně naběhl. Kvůli koronaviru méně vydělává a tak chce, aby místo něho zaměstnance víc platili hosté. Učebnicová ukázka špatně zvolené formy komunikace. Spropitným host vyjadřuje svoji spokojenost.

30.5.2020 v 15:18 | Karma článku: 38.12 | Přečteno: 1860 | Diskuse

Jaroslav KUBOŠ

Lopaty a Vykořisťovatelé - jste tu?

Já vím, že jste. Ať chcete nebo ne, jste totiž buď Lopata nebo Vykořisťovatel! Jde jen o to, jakou roli hrajete!

29.5.2020 v 13:06 | Karma článku: 19.28 | Přečteno: 594 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1169

Vystudoval jsem původně průmyslovou energetiku a později i sociologii a psychologii. Jsem v současnosti předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, iniciátor projektu Česko je nano a spoluzakladatel nanoSPACE. Vedle nových technologií je mou další oblastí zájmu klinická psychologie.

www.jirikus.cz 

 

Najdete na iDNES.cz