Megapodvod paušálu za jistič a manipulace veřejnosti

29. 02. 2016 9:00:00
Světová energetika směřuje neodvratně k decentralizaci a obnovitelným zdrojům. Molochy v jadernouhelném českém království se začínají bránit.

Nová průmyslová revoluce, můžeme mluvit i o změně ekonomického paradigmatu, je založena na inovaci ve třech klíčových technologiích. Jedná se o energetiku, informační technologie a dopravu. Nová společnost, která vzniká, je propojená v globální síti a zároveň lokálně soběstačná. Je postavená na autonomii a sdílení. Co to znamená v energetice? Decentralizaci a lokální výrobu. Konec elitních zdrojů energie v podobě uhlí, ropy nebo uranu, které někde jsou a jinde ne, a přechod na neelitní zdroje jako třeba slunce, co svítí na celém světě. Exponenciálně klesá cena fotovoltaických panelů a technologie levné, spolehlivé a bezpečné baterie je na spadnutí. Příkladem může být například česká 3D nanobaterie. Když dobře dopadne jednání s investory, začne se vyrábět už letos. Možná to ani nebude baterie, ale třeba superkondenzátory s grafenem, kam budeme ukládat na noc energii, kterou si ve dne ze slunečních paprsků vyrobíme. Každý dům se stane mikroelektrárnou a velkou část energie pro svoji spotřebu si vyrobí sám. Změní se podoba elektrické sítě a cena elektřiny se přiblíží nule. Velké energetické společnosti se budou muset transformovat na providery, kteří nám budou servisovat chytré elektroměry a kterým budeme platit za přenos přebytků vyrobené energie. Pravděpodobně bude namísto velkých společností existovat větší počet menších, kteří budou spravovat lokální sítě.

Revoluce v energetice po česku

Jsme tedy na prahu velkých změn v energetice. Podle Huffington Post jsou už v současné době investice do fosilních paliv a tedy centralizované energetiky vyhozením peněz (http://www.huffingtonpost.com/entry/fossil-fuels-terrible-investment_us_56aa3463e4b05e4e37037321?)

A tu v Česku přichází Energetický regulační úřad se změnou výpočtu plateb za elektřinu, větší paušál a méně za to, kolik spotřebujeme. Je to razantní krok, který bude vlastně nutit lidi nešetřit a nemontovat si fotovoltaické panely na střechu. Je to lumpárna tak veliká, že by si zasloužila petice a demonstrace. Ve svém důsledku je to krok, který způsobí další zaostávání za vyspělým světem, Patrik Zandl ve své podrobné analýze píše o hrozících 15 letech zpoždění v modernizaci energetiky (https://www.energomonitor.cz/nova-tarifni-struktura-boj-proti-fotovoltaice-a-vliv-kachni-krivky-na-cenu-elektriny/).

Komu to prospěje a manipulace odklonění pozornosti

Megapodvod v podobě vyššího paušálu za jistič nutí k zamyšlení, kdo nedávno investoval do centralizované energetiky (http://ekonomika.idnes.cz/kretinsky-s-tkacem-otviraji-sve-imperium-pro-nove-spolecniky-p61-/ekoakcie.aspx?c=A151022_225434_ekoakcie_rts ) Jak to udělat, aby si lidé takovou otázku nepokládali? Jedna ze základních technik dobré manipulace je odklonění pozornosti směrem, který manipulátor nabídne jako téma. Jakmile na nabídnuté téma naskočíme, manipulátor nás má tam, kde chtěl. Rozebíráme to, co nám podsunul, dáváme protiargumenty, vymezujeme se. Jsme na hřišti, které nám vymezil on, a pravou podstatu věci přestaneme vidět. K tomu došlo i v tomto případě. Prostému člověku byl nabídnutý problém jističe. Nebudete platit víc, budete platit za velikost jističe. Manipulátor v podobě ERÚ ještě navíc zneužil faktu, že technicky se v tom člověk bez elektrotechnického vzdělání neorientuje. Místo otázky komu to prospěje začali lidé zkoumat, jestli potřebují větší nebo menší jistič. V diskuzi naštvaných lidí pak Vitásková používala magickou formuli Jste netypický případ (http://byznys.ihned.cz/c1-65157980-za-elektrinu-se-ma-platit-podle-velikosti-jistice-jak-to-zmeni-trh-ptejte-se-sefky-eru-vitaskove)

Že jsou to všechno báchorky a jistič určuje norma upozornil ve svém brilantním článku například Jiří Hlavenka (http://nazory.ihned.cz/komentare/c1-65143960-stat-rika-ze-platba-za-jistic-je-nutna-ale-je-to-cista-lez).

Jenže, všimněte si, diskuze je o jističi, není cui bono, kdo bude na změně profitovat! Tleskám manipulátorovi. Dobře odvedená práce.

Autor: Jiří Kůs | pondělí 29.2.2016 9:00 | karma článku: 31.79 | přečteno: 2244x

Další články blogera

Jiří Kůs

Nanotechnologie v automobilovém průmyslu

Nanomateriály budou hrát v automobilovém průmyslu významnou roli. Výroba se změní na personalizovaný 3D tisk z nanokompozitů, které nahradí zcela ocel a plasty. Automobil s nanosenzory se bude sám orientovat a přizpůsobovat okolí.

15.4.2019 v 19:43 | Karma článku: 10.37 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jiří Kůs

Nanozmrzlina, chytré nanoobaly a nanovíno

Nanotechnologie budeme nacházet v potravinářství stále častěji v podobě nanoingrediencí, chytrých biologicky rozložitelných obalů nebo nanosenzorů. Cílem nanotechnologů je zlepšit chuť i vzhled potravin a snížit jejich plýtvání.

26.2.2019 v 23:34 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jiří Kůs

Osvědčené triky ve službách demagogie

V době internetu ovlivňují postoje a přesvědčení lidí stále více sociální sítě a hoaxy. Nesmíme ale zapomínat, že stejně silným nástrojem manipulace je také projev politika nebo jiné vlivné osoby, pokud to dotyčný umí.

4.2.2019 v 23:33 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 712 | Diskuse

Jiří Kůs

Můj nanotechnologický manifest

3. května 2018 jsme organizovali v Evropském parlamentu s Pavlem Teličkou Nanoden. Měl jsem si připravit krátkou keynote. Když jsem to psal, uvědomil jsem si, že je to vlastně můj nanotechnologický manifest.

9.5.2018 v 0:29 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 336 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Vládní program: „Sucho a poušť!“

V posledních dnech nás trápí sucho. Mnoho lidi si myslí, že to je dáno jen klimatickými jevy. Jiní vidí zase problém v našem plýtvání pitnou vodou. Anebo si třeba myslíte, že by sucho vyřešil dotační program Dešťovka?

26.4.2019 v 8:00 | Karma článku: 46.78 | Přečteno: 6823 | Diskuse

Miroslav Hruška

Některé méně známé novinky v tarifu Českých drah (díl druhý)

Ve druhém díle článku bych Vás rád provedl světem novinek v tarifu Českých drah v nedávném období. Některé jsou k lepšímu a některé k horšímu. S čím novým tedy můžete při cestování s národním dopravcem počítat?

24.4.2019 v 14:45 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 793 | Diskuse

Miroslav Hruška

Některé méně známé novinky v tarifu Českých drah (díl první)

V následujících dvou článcích bych Vás rád provedl světem novinek v tarifu Českých drah v nedávném období. Některé jsou k lepšímu a některé k horšímu. S čím novým tedy můžete při cestování s národním dopravcem počítat?

24.4.2019 v 11:25 | Karma článku: 11.19 | Přečteno: 648 | Diskuse

Pavel Makovec

Inflace 3%. Na co čeká ČNB?

Roční míra inflace dosáhla v březnu 3% a dosáhla tak nejvyšší úrovně za posledních 6 let. Cenové indexy výrobců rostou ještě rychleji a je jen otázkou času, kdy se promítnou do cen spotřebního zboží a „zajistí“ další růst inflace.

24.4.2019 v 11:11 | Karma článku: 27.86 | Přečteno: 898 | Diskuse

Jindřich Švihel

Proč jsou nemovitosti v České republice tak drahé?

Bydlení je základní lidská potřeba, člověk jednoduše potřebuje někde složit hlavu, když je znaven. Ale kde? Když i drobný byt ve větším městě pod milion korun nepořídí? Na tuto otázku neexistuje úplně jednovětná odpověď...

21.4.2019 v 18:34 | Karma článku: 23.13 | Přečteno: 1175 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1113

Vystudoval jsem původně průmyslovou energetiku a později i sociologii a psychologii. Jsem v současnosti předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, iniciátor projektu Česko je nano a spoluzakladatel nanoSPACE. Vedle nových technologií je mou další oblastí zájmu klinická psychologie.

www.jirikus.cz 

 

Najdete na iDNES.cz