Megapodvod paušálu za jistič a manipulace veřejnosti

29. 02. 2016 9:00:00
Světová energetika směřuje neodvratně k decentralizaci a obnovitelným zdrojům. Molochy v jadernouhelném českém království se začínají bránit.

Nová průmyslová revoluce, můžeme mluvit i o změně ekonomického paradigmatu, je založena na inovaci ve třech klíčových technologiích. Jedná se o energetiku, informační technologie a dopravu. Nová společnost, která vzniká, je propojená v globální síti a zároveň lokálně soběstačná. Je postavená na autonomii a sdílení. Co to znamená v energetice? Decentralizaci a lokální výrobu. Konec elitních zdrojů energie v podobě uhlí, ropy nebo uranu, které někde jsou a jinde ne, a přechod na neelitní zdroje jako třeba slunce, co svítí na celém světě. Exponenciálně klesá cena fotovoltaických panelů a technologie levné, spolehlivé a bezpečné baterie je na spadnutí. Příkladem může být například česká 3D nanobaterie. Když dobře dopadne jednání s investory, začne se vyrábět už letos. Možná to ani nebude baterie, ale třeba superkondenzátory s grafenem, kam budeme ukládat na noc energii, kterou si ve dne ze slunečních paprsků vyrobíme. Každý dům se stane mikroelektrárnou a velkou část energie pro svoji spotřebu si vyrobí sám. Změní se podoba elektrické sítě a cena elektřiny se přiblíží nule. Velké energetické společnosti se budou muset transformovat na providery, kteří nám budou servisovat chytré elektroměry a kterým budeme platit za přenos přebytků vyrobené energie. Pravděpodobně bude namísto velkých společností existovat větší počet menších, kteří budou spravovat lokální sítě.

Revoluce v energetice po česku

Jsme tedy na prahu velkých změn v energetice. Podle Huffington Post jsou už v současné době investice do fosilních paliv a tedy centralizované energetiky vyhozením peněz (http://www.huffingtonpost.com/entry/fossil-fuels-terrible-investment_us_56aa3463e4b05e4e37037321?)

A tu v Česku přichází Energetický regulační úřad se změnou výpočtu plateb za elektřinu, větší paušál a méně za to, kolik spotřebujeme. Je to razantní krok, který bude vlastně nutit lidi nešetřit a nemontovat si fotovoltaické panely na střechu. Je to lumpárna tak veliká, že by si zasloužila petice a demonstrace. Ve svém důsledku je to krok, který způsobí další zaostávání za vyspělým světem, Patrik Zandl ve své podrobné analýze píše o hrozících 15 letech zpoždění v modernizaci energetiky (https://www.energomonitor.cz/nova-tarifni-struktura-boj-proti-fotovoltaice-a-vliv-kachni-krivky-na-cenu-elektriny/).

Komu to prospěje a manipulace odklonění pozornosti

Megapodvod v podobě vyššího paušálu za jistič nutí k zamyšlení, kdo nedávno investoval do centralizované energetiky (http://ekonomika.idnes.cz/kretinsky-s-tkacem-otviraji-sve-imperium-pro-nove-spolecniky-p61-/ekoakcie.aspx?c=A151022_225434_ekoakcie_rts ) Jak to udělat, aby si lidé takovou otázku nepokládali? Jedna ze základních technik dobré manipulace je odklonění pozornosti směrem, který manipulátor nabídne jako téma. Jakmile na nabídnuté téma naskočíme, manipulátor nás má tam, kde chtěl. Rozebíráme to, co nám podsunul, dáváme protiargumenty, vymezujeme se. Jsme na hřišti, které nám vymezil on, a pravou podstatu věci přestaneme vidět. K tomu došlo i v tomto případě. Prostému člověku byl nabídnutý problém jističe. Nebudete platit víc, budete platit za velikost jističe. Manipulátor v podobě ERÚ ještě navíc zneužil faktu, že technicky se v tom člověk bez elektrotechnického vzdělání neorientuje. Místo otázky komu to prospěje začali lidé zkoumat, jestli potřebují větší nebo menší jistič. V diskuzi naštvaných lidí pak Vitásková používala magickou formuli Jste netypický případ (http://byznys.ihned.cz/c1-65157980-za-elektrinu-se-ma-platit-podle-velikosti-jistice-jak-to-zmeni-trh-ptejte-se-sefky-eru-vitaskove)

Že jsou to všechno báchorky a jistič určuje norma upozornil ve svém brilantním článku například Jiří Hlavenka (http://nazory.ihned.cz/komentare/c1-65143960-stat-rika-ze-platba-za-jistic-je-nutna-ale-je-to-cista-lez).

Jenže, všimněte si, diskuze je o jističi, není cui bono, kdo bude na změně profitovat! Tleskám manipulátorovi. Dobře odvedená práce.

Autor: Jiří Kůs | pondělí 29.2.2016 9:00 | karma článku: 31.64 | přečteno: 2229x

Další články blogera

Jiří Kůs

Můj nanotechnologický manifest

3. května 2018 jsme organizovali v Evropském parlamentu s Pavlem Teličkou Nanoden. Měl jsem si připravit krátkou keynote. Když jsem to psal, uvědomil jsem si, že je to vlastně můj nanotechnologický manifest.

9.5.2018 v 0:29 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 293 | Diskuse

Jiří Kůs

Potenciál nanomateriálů ve stavebnictví

Nanotechnologie jsou svou podstatou interdisciplinární, lze je využít ve všech odvětvích od medicíny, přes textilní průmysl, enviromentální aplikace, elektroniku až po energetiku. I v tak konzervativním oboru, jako je stavebnictví

2.5.2018 v 10:09 | Karma článku: 14.15 | Přečteno: 436 | Diskuse

Jiří Kůs

Proč by měl být 10. září Národní nanotechnologický den ČR

Hledáme jako Asociace nanotechnologického průmyslu podporu při podání návrhu zákona vyhlásit 10. září jako významný den: Národní nanotechnologický den ČR. Logika je v datu, jeden nanometr je 10 na -9 metru, tedy 10.9.

9.2.2017 v 7:08 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 280 | Diskuse

Jiří Kůs

Dny tradičních vyšších profesí jsou sečteny, přichází post-profesní společnost

Úsměvné iniciativy typu Práce 4.0 by měly volit přiléhavější název, například Práce 0. Nastupující technologická revoluce vezme člověku v jejich tradiční podobě i vyšší profese, včetně lékařů, právníků, architektů nebo učitelů.

22.1.2017 v 22:08 | Karma článku: 19.57 | Přečteno: 2124 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Lenka Hoffmannová

Pokračování mého včerejšího blogu

Včera jsem napsala blog o praktikách Hello bank, abych případné další oběti varovala před tím, aby se s touto "bankou" byť jen prstíčkem zapletli. Zde je pokračování o tom, co se od včera odehrálo. Hello bank ze mě dál dělá blbce.

7.12.2018 v 12:48 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 605 | Diskuse

Luboš Smrčka

Brexit v zajetí teorie chaosu a neviditelné ruky trhu

Před pár dny či spíše desítkami hodin byla zveřejněna výzkumná zpráva jedné české banky. Podle té zprávy Brexit hrozí pro Českou republiku ztrátou 55 miliardy nevytvořeného HDP a 40 tisíc pracovních míst. To vyděsí.

7.12.2018 v 10:51 | Karma článku: 14.13 | Přečteno: 301 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Kdybys ses neučil tak dobře, nemusels bejt nezaměstnanej

Jako by to byly dva světy. Na jedné straně v novinách, televizi, na konferencích zaměstnavatelů, znějí jen a jen nářky na to, jak moc zoufale chybí lidé. Nedostává se pracovní síly.

7.12.2018 v 8:00 | Karma článku: 47.86 | Přečteno: 13503 | Diskuse

Jiří Chvojka

Zaměstnání snů má jméno: finanční arbitr České republiky

Kdo má vlastně dnes zaměstnání snů? Výplata nadprůměrná, odměny velké, odpovědnost žádná, schopnosti nejsou zjevně potřeba. Zeptejte se u finančního arbitra!

6.12.2018 v 8:06 | Karma článku: 19.65 | Přečteno: 815 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

Hello bank, která myslí na (to, jak co nejvíc oškubat) lidi

V květnu jsem si koupila fotoaparát, a protože byl o 5 tisíc dražší než můj denní výběr na kartě a nechtělo se mi do banky jej zvýšit, vzala jsem si v obchodě půjčku na JEDNU platbu v hodnotě cca 5000 Kč. Splátka proběhla včas.

6.12.2018 v 8:06 | Karma článku: 28.18 | Přečteno: 1186 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1212

Vystudoval jsem původně průmyslovou energetiku a později i sociologii a psychologii. Jsem v současnosti předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, iniciátor projektu Česko je nano a spoluzakladatel nanoSPACE. Vedle nových technologií je mou další oblastí zájmu klinická psychologie.

www.jirikus.cz 

 

Najdete na iDNES.cz