Neděle 9. května 2021, svátek má Ctibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. května 2021 Ctibor

Budou nám říkat lidé karbonové éry?

26. 07. 2015 14:04:20
Nová průmyslová revoluce už začala a je o sdílení. Zmizí hranice mezi fyzickým a virtuálním světem, fyzické předměty budou mít svou digitální podobu, lidé se stanou prozumenty, kteří aktivně tvoří i konzumují digitální obsah sítě.

Každá velká změna ekonomického paradigmatu v historii lidstva je podle amerického ekonoma a filozofa Jeremy Rifkina spojena se třemi technologiemi: komunikace, energetika a doprava. Komunikační technologie koordinují ekonomické aktivity, energetika jim zajišťuje zdroje a doprava umožňuje jejich pohyb. Když v jeden historický okamžik dojde k významné inovaci v těchto třech technologiích, vynoří se úplně nová infrastruktura, která změní ekonomiku, trh práce a ve svém důsledku i celou společnost. Nastane to, čemu říkáme průmyslová revoluce.

První průmyslová revoluce v polovině 19. století byla ve znamení telegrafu, levného uhlí a parního stroje. Všimněte si, došlo ke změně v informační technologii, ručně psané zprávy nahradil knihtisk poháněný párou a později telegraf. Změnila se energetika, hlavním zdrojem energie se stalo uhlí. Změnila se doprava, lidskou chůzi a jízdu na koni nahradila mnohem rychlejší lokomotiva a vzdálená místa propojila železnice. Druhá průmyslová revoluce byla pak ve znamení telefonu a televize, levné ropy a automobilu. Informace se najednou šířila rychle a bezdrátově na velké vzdálenosti. Namísto železnic se budovaly sítě silnic a dálnic. Energetický režim vytváří povahu civilizace. Obě průmyslové revoluce přinesly nebývalou centralizaci, akumulaci kapitálu a potřebu ochrany elitních zdrojů energie, jako je uhlí a ropa. Vznikly národní státy a jejich armády.

Můj životní příběh začal za reálného socialismu, studoval jsem energetiku a učili nás už tehdy o tepelných čerpadlech a solární energii, vypadalo to jako sci-fi, kterého se nikdy nedožiji. Za socialismu bylo všechno centralizované, plánované, cenzurované, doma jsme topili uhlím a začaly se stavět jaderné elektrárny. Byla to podivná karikatura druhé průmyslové revoluce. Snil jsem o tom, že budu mít jednou dům, který si vyrobí energii pro svoji spotřebu sám, že bude jednou telefon s kamerou a budu se dívat do tváře člověka na druhé straně linky. Od té doby uplynulo několik desetiletí. Z Česka zmizel socialismus, svět se propojil a nastává i soumrak druhé průmyslové revoluce založené na centralizované komunikaci a ekonomice závislé na energii z fosilních paliv. Možná nám jednou budou říkat lidé karbonové éry. Jsme ale také lidé, kteří zažili zrod internetu. Na internetu je nyní přes 3 miliardy lidí, za 20 let budou propojeni všichni.

Dnes stojíme na prahu nové, v pořadí třetí průmyslové revoluce. Můžeme také použít název vědců z MIT, že se jedná o druhý věk strojů. Nové stroje se orientují ve svém okolí, mají senzorické oči i uši, umí komunikovat s člověkem a postupně nahrazují jednoduché i sofistikované lidské činnosti. Miniaturizace a neúprosně fungující Moorův zákon nás dostal, aniž si to zatím všichni uvědomujeme, už za hranice toho, co si ještě na základě předchozí zkušenosti dokážeme představit, i za hranice lidské fantazie. Dochází ke zrodu inteligentní technologické infrastruktury pro chytrý svět. Vzniká globální společnost, která přestává být založená na hierarchii, ale je založená na decentralizaci a sdílení v globální síti. To se bude v blízké budoucnosti týkat i energie a výrobků. Přebytky energie vyrobené solárními panely na svých domech budeme sdílet po síti s druhými lidmi. V této společnosti je každý potenciálně “prozument”, aktivně produkuje, konzumuje a také sdílí ekonomickou aktivitu prostřednictví sítě. Prozument je také nový typ člověka, který vytváří významnou část hodnot zadarmo, pro zábavu a pro pocit radosti z ocenění a sdílení s druhými lidmi. Nemá to nic společného s tržním kapitalismem. Digitální obsah lze navíc do nekonečna kopírovat bez dalších nákladů. Ve skutečnosti už všichni prozumenty jsme, jen kromě fotografií, videa a hudby to v blízké budoucnosti budou i věci denní spotřeby, které někdo na jednom konci sítě vytvoří a druhý člověk si stáhne soubor a vytiskne předmět na své tiskárně. 3D tiskárny se stanou běžným výrobním prostředkem. První auto vytištěné na 3D tiskárně už je tady, jmenuje se Urbee a zrodilo se v Kanadě. Objevuje se dokonce i termín 4D tisk, vytištěný předmět bude mít v sobě naprogramovanou změnu v čase, za nějakou dobu se prostě řízeným způsobem změní v jiný.

Nová průmyslová revoluce, druhý věk strojů a superinternet věcí, je změna technologická i společenská. Převratné technologie a obnovitelné zdroje energie nám umožní kvalitně žít s menším využíváním zdrojů Země, umožní větší propojení lidí mezi sebou, ale také s celým ekosystémem. Namísto akumulace finančního kapitálu bude nyní docházet k akumulaci kapitálu sociálního, namísto vlastnění bude pro lidi důležité sdílení. Automatizace výroby způsobí migraci zaměstnání do sociálních služeb a všude tam, kde člověk potřebuje člověka. Změna ekonomického paradigmatu, která už začala, je velká šance pro nás všechny vytvořit demokratičtější, empatický a ekologicky šetrný svět, ve kterém je energie veřejný statek a informace svobodná.

Autor: Jiří Kůs | neděle 26.7.2015 14:04 | karma článku: 13.09 | přečteno: 724x

Další články blogera

Jiří Kůs

Nanotechnologie jako strategická technologie České republiky

Kombinace českých nanotechnologií se musí stát základem budoucího integrovaného systému preventivní ochrany obyvatelstva. Udělejme nanotechnologie strategickou technologií České republiky.

28.3.2020 v 19:26 | Karma článku: 31.78 | Přečteno: 1127 | Diskuse

Jiří Kůs

Nanotechnologie v automobilovém průmyslu

Nanomateriály budou hrát v automobilovém průmyslu významnou roli. Výroba se změní na personalizovaný 3D tisk z nanokompozitů, které nahradí zcela ocel a plasty. Automobil s nanosenzory se bude sám orientovat a přizpůsobovat okolí.

15.4.2019 v 19:43 | Karma článku: 10.44 | Přečteno: 386 | Diskuse

Jiří Kůs

Nanozmrzlina, chytré nanoobaly a nanovíno

Nanotechnologie budeme nacházet v potravinářství stále častěji v podobě nanoingrediencí, chytrých biologicky rozložitelných obalů nebo nanosenzorů. Cílem nanotechnologů je zlepšit chuť i vzhled potravin a snížit jejich plýtvání.

26.2.2019 v 23:34 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jiří Kůs

Osvědčené triky ve službách demagogie

V době internetu ovlivňují postoje a přesvědčení lidí stále více sociální sítě a hoaxy. Nesmíme ale zapomínat, že stejně silným nástrojem manipulace je také projev politika nebo jiné vlivné osoby, pokud to dotyčný umí.

4.2.2019 v 23:33 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 830 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Karel Trčálek

Kapitalismus u konce!

V současné době, jak jste si jistě všimli, už není žádná poptávka po racionálních argumentech. Ale uznejte sami, na co se obtěžovat s racionálními argumenty, když stačí ukázat kozy a máte vystaráno

6.5.2021 v 18:33 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 440 | Diskuse

Jan Ferenc

A prachy se točí...

Ceny silové elektřiny na mnichovské burze překonaly 60 EUR/MWh, jsou o polovinu vyšší než před rokem. Ceny tepla se budou muset zvýšit tak, až teplo nebude prodejné a spotřebitelé se budou odpojovat.

6.5.2021 v 16:47 | Karma článku: 25.55 | Přečteno: 461 | Diskuse

Richard Neugebauer

Chvála nečinnosti byrokracie

Vyzývám úředníky: Věřte lidem, že si věci uspořádají sami lépe, .... Zvažte, jestli tím, že neuděláte nic, neprospějete ostatním více, než kdybyste horečně konali.

6.5.2021 v 14:37 | Karma článku: 11.56 | Přečteno: 222 | Diskuse

Stanislav Brummer

Je nákup zlata vhodným zajištěním své rodiny?

Ti, kteří opravdu zodpovědně přemýšlí jak budovat a zvelebovat svůj majetek již určitě nad nákupem zlata přemýšleli. Je totiž důležité nemyslet pouze na přítomnost, ale i na budoucnost.

6.5.2021 v 8:54 | Karma článku: 12.59 | Přečteno: 511 | Diskuse

Kateřina Jandová

Za méně práce více koláčů. Poznámka k šálivým statistikám

Méně práce, více koláčů. Tak by se daly shrnout některé interpretace dat z Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) o produktivitě práce.

5.5.2021 v 14:01 | Karma článku: 11.28 | Přečteno: 310 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1278

Vystudoval jsem původně průmyslovou energetiku a později i sociologii a psychologii. Jsem v současnosti předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, iniciátor projektu Česko je nano a spoluzakladatel nanoSPACE. Vedle nových technologií je mou další oblastí zájmu klinická psychologie.

www.jirikus.cz 

 

Najdete na iDNES.cz