Třetí průmyslová revoluce

27. 10. 2014 14:27:00
Zkuste na chvíli zavřít oči a představit si úplně jiný svět. Energie přestala být zajímavou prodejní komoditou, nikdo neposouvá těžební limity, nikoho nezajímají nová naleziště ropy, uran se přestal těžit a roury plynovodů už nikd

Každý dům se stane mikroelektrárnou

V tomto jiném světě se každý dům, byt i každé auto stalo mikroelektrárnou. Energie se převážně získává ze slunce, které svítí všude.  Fotovoltaické střechy, okna s neviditelnými kvantovými tečkami a důmyslné fotovoltaické nátěry s nanočásticemi vyrábějí elektřinu. Přebytky se akumulují v grafenových superkondenzátorech nebo vodíkových článcích, aby bylo dost i v noci. Inteligentní síť INTERGRID zajišťuje tok energie od Vás k dalším bytům a domům a naopak. 

Nespotřebovanou energii váš inteligentní elektroměr dokáže okamžitě výhodně prodat a stejně tak výhodně nakoupit, pokud potřebujete v danou chvíli víc než sami vyrobíte. Elektrický proud se uzavírá podle Ohmova zákona nejkratší cestou, není tedy nutné přenášet na velkých vedeních velké výkony na dálku. Naprostá většina energie se spotřebuje v místě, kde žijete. Platíte jen správci místní sítě, možná to není už ČEZ ani EON, ale Google. Cena za přenos elektřiny, kterou jste prodali, nebo nakoupili, není vysoká, ale v praxi je to stejně tak, že si většinu spotřebujete sami. Není to žádný byznys. Energie přestala být elitním zdrojem, co někdo má a někdo ne. Je prostě všude a je jí dost.

 


 

Bohatý je ten, kdo si může na internetu zaplatit službu, přístup do databází věcí, nikoliv ten, kdo vlastní věci

 


 

Změnila se i doprava. Auto přestalo být majetkem a stala se z něj služba. Aplikace na mobilním telefonu vám přivolá na zvolené místo a ve zvolený čas autonomní elektromobil a odveze vás, kam potřebuje. Zaplatíte přes internet – stejně jako dnes třeba jízdenku autobusu. Slovo autonomní znamená, že to auto nepotřebuje řidiče, řídí se samo. Aut je najednou na silnicích mnohem méně, protože jsou tímhle způsobem sdílení lépe využívaná.

 

Lidé si tisknou na 3D tiskárnách vše, co potřebují

 Je to opravdu jiný svět. Téměř už zmizela sériová výroba. Lidé si to, co potřebují, tisknou doma na 3D tiskárnách. Bohatý je ten, kdo si může na internetu zaplatit službu, přístup do databází věcí, nikoliv ten, kdo vlastní věci. Virtuální trh se službami a sdílením se stal jakousi formou ekosystému, kde se lidé navzájem potřebují a sdílejí myšlenky, věci, nápady.

Změnil se i způsob života a bydlení. Skutečností se stalo to, co bylo dříve snem futuristických architektů. Heslo “Jídlo z blízka” přineslo do měst sítě komunitních zahrad a čistý vzduch. Je to nenávratný konec karbonové éry s kouřem z komínů a výfuků aut. Všude přítomné a současně neviditelné nanosenzory začaly sledovat zdraví lidí i prostředí, kde žijí. To všechno je Třetí průmyslová revoluce. Nechce se Vám otevřít oči? Zdá se Vám to daleko a nepravděpodobné? Možná mi teď nebudete věřit, ale ona už ve skutečnosti začala. 

 

Konec karbonové éry

Propagátorem a duchovním otcem konceptu a vize Třetí průmyslové revoluce je americký ekonom, politolog a filozof Jeremy Rifkin. Vydal o ní před několika lety i stejnojmennou knihu, kde píše o pěti pilířích, které musí být současně postaveny, aby to celé fungovalo.

Za 1. obnovitelné neelitní zdroje energie

Za 2. každý dům jako mikroelektrárna 

Za 3. vyřešená akumulace energie

Za 4. elektromobilita

Za 5. inteligentní síť přenosu INTERGRID

Současný technologický vývoj nabízí stále levnější a výkonnější fotovoltaické panely, ve fázi prototypů jsou okna s kvantovými tečkami, ohebné články z grafenu, superkondenzátory a 3D baterie. Do elektromobility masivně investují všechny automobilky a Google vytvořil autonomní řízení auta, které je spolehlivější než skutečný řidič. Monitorovaní energie chytrými elektroměry a přenos dat po síti jsou běžnou věcí.

Zkuste si na závěr představit i Českou republiku v tomto jiném světě. Já ji tak vidím a věřím, že ty změny přijdou brzy. Jen možná někteří naši současní politici, když zavřou oči, vidí něco jiného ... skanzen jádra, uhlí a plynu.

Autor: Jiří Kůs | pondělí 27.10.2014 14:27 | karma článku: 17.55 | přečteno: 1574x

Další články blogera

Jiří Kůs

Můj nanotechnologický manifest

3. května 2018 jsme organizovali v Evropském parlamentu s Pavlem Teličkou Nanoden. Měl jsem si připravit krátkou keynote. Když jsem to psal, uvědomil jsem si, že je to vlastně můj nanotechnologický manifest.

9.5.2018 v 0:29 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 293 | Diskuse

Jiří Kůs

Potenciál nanomateriálů ve stavebnictví

Nanotechnologie jsou svou podstatou interdisciplinární, lze je využít ve všech odvětvích od medicíny, přes textilní průmysl, enviromentální aplikace, elektroniku až po energetiku. I v tak konzervativním oboru, jako je stavebnictví

2.5.2018 v 10:09 | Karma článku: 14.15 | Přečteno: 436 | Diskuse

Jiří Kůs

Proč by měl být 10. září Národní nanotechnologický den ČR

Hledáme jako Asociace nanotechnologického průmyslu podporu při podání návrhu zákona vyhlásit 10. září jako významný den: Národní nanotechnologický den ČR. Logika je v datu, jeden nanometr je 10 na -9 metru, tedy 10.9.

9.2.2017 v 7:08 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 280 | Diskuse

Jiří Kůs

Dny tradičních vyšších profesí jsou sečteny, přichází post-profesní společnost

Úsměvné iniciativy typu Práce 4.0 by měly volit přiléhavější název, například Práce 0. Nastupující technologická revoluce vezme člověku v jejich tradiční podobě i vyšší profese, včetně lékařů, právníků, architektů nebo učitelů.

22.1.2017 v 22:08 | Karma článku: 19.57 | Přečteno: 2124 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Lenka Hoffmannová

Pokračování mého včerejšího blogu

Včera jsem napsala blog o praktikách Hello bank, abych případné další oběti varovala před tím, aby se s touto "bankou" byť jen prstíčkem zapletli. Zde je pokračování o tom, co se od včera odehrálo. Hello bank ze mě dál dělá blbce.

7.12.2018 v 12:48 | Karma článku: 17.59 | Přečteno: 599 | Diskuse

Luboš Smrčka

Brexit v zajetí teorie chaosu a neviditelné ruky trhu

Před pár dny či spíše desítkami hodin byla zveřejněna výzkumná zpráva jedné české banky. Podle té zprávy Brexit hrozí pro Českou republiku ztrátou 55 miliardy nevytvořeného HDP a 40 tisíc pracovních míst. To vyděsí.

7.12.2018 v 10:51 | Karma článku: 13.58 | Přečteno: 298 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Kdybys ses neučil tak dobře, nemusels bejt nezaměstnanej

Jako by to byly dva světy. Na jedné straně v novinách, televizi, na konferencích zaměstnavatelů, znějí jen a jen nářky na to, jak moc zoufale chybí lidé. Nedostává se pracovní síly.

7.12.2018 v 8:00 | Karma článku: 47.84 | Přečteno: 13333 | Diskuse

Jiří Chvojka

Zaměstnání snů má jméno: finanční arbitr České republiky

Kdo má vlastně dnes zaměstnání snů? Výplata nadprůměrná, odměny velké, odpovědnost žádná, schopnosti nejsou zjevně potřeba. Zeptejte se u finančního arbitra!

6.12.2018 v 8:06 | Karma článku: 19.65 | Přečteno: 815 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

Hello bank, která myslí na (to, jak co nejvíc oškubat) lidi

V květnu jsem si koupila fotoaparát, a protože byl o 5 tisíc dražší než můj denní výběr na kartě a nechtělo se mi do banky jej zvýšit, vzala jsem si v obchodě půjčku na JEDNU platbu v hodnotě cca 5000 Kč. Splátka proběhla včas.

6.12.2018 v 8:06 | Karma článku: 28.08 | Přečteno: 1183 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1212

Vystudoval jsem původně průmyslovou energetiku a později i sociologii a psychologii. Jsem v současnosti předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, iniciátor projektu Česko je nano a spoluzakladatel nanoSPACE. Vedle nových technologií je mou další oblastí zájmu klinická psychologie.

www.jirikus.cz 

 

Najdete na iDNES.cz