Třetí průmyslová revoluce

27. 10. 2014 14:27:00
Zkuste na chvíli zavřít oči a představit si úplně jiný svět. Energie přestala být zajímavou prodejní komoditou, nikdo neposouvá těžební limity, nikoho nezajímají nová naleziště ropy, uran se přestal těžit a roury plynovodů už nikd

Každý dům se stane mikroelektrárnou

V tomto jiném světě se každý dům, byt i každé auto stalo mikroelektrárnou. Energie se převážně získává ze slunce, které svítí všude.  Fotovoltaické střechy, okna s neviditelnými kvantovými tečkami a důmyslné fotovoltaické nátěry s nanočásticemi vyrábějí elektřinu. Přebytky se akumulují v grafenových superkondenzátorech nebo vodíkových článcích, aby bylo dost i v noci. Inteligentní síť INTERGRID zajišťuje tok energie od Vás k dalším bytům a domům a naopak. 

Nespotřebovanou energii váš inteligentní elektroměr dokáže okamžitě výhodně prodat a stejně tak výhodně nakoupit, pokud potřebujete v danou chvíli víc než sami vyrobíte. Elektrický proud se uzavírá podle Ohmova zákona nejkratší cestou, není tedy nutné přenášet na velkých vedeních velké výkony na dálku. Naprostá většina energie se spotřebuje v místě, kde žijete. Platíte jen správci místní sítě, možná to není už ČEZ ani EON, ale Google. Cena za přenos elektřiny, kterou jste prodali, nebo nakoupili, není vysoká, ale v praxi je to stejně tak, že si většinu spotřebujete sami. Není to žádný byznys. Energie přestala být elitním zdrojem, co někdo má a někdo ne. Je prostě všude a je jí dost.

 


 

Bohatý je ten, kdo si může na internetu zaplatit službu, přístup do databází věcí, nikoliv ten, kdo vlastní věci

 


 

Změnila se i doprava. Auto přestalo být majetkem a stala se z něj služba. Aplikace na mobilním telefonu vám přivolá na zvolené místo a ve zvolený čas autonomní elektromobil a odveze vás, kam potřebuje. Zaplatíte přes internet – stejně jako dnes třeba jízdenku autobusu. Slovo autonomní znamená, že to auto nepotřebuje řidiče, řídí se samo. Aut je najednou na silnicích mnohem méně, protože jsou tímhle způsobem sdílení lépe využívaná.

 

Lidé si tisknou na 3D tiskárnách vše, co potřebují

 Je to opravdu jiný svět. Téměř už zmizela sériová výroba. Lidé si to, co potřebují, tisknou doma na 3D tiskárnách. Bohatý je ten, kdo si může na internetu zaplatit službu, přístup do databází věcí, nikoliv ten, kdo vlastní věci. Virtuální trh se službami a sdílením se stal jakousi formou ekosystému, kde se lidé navzájem potřebují a sdílejí myšlenky, věci, nápady.

Změnil se i způsob života a bydlení. Skutečností se stalo to, co bylo dříve snem futuristických architektů. Heslo “Jídlo z blízka” přineslo do měst sítě komunitních zahrad a čistý vzduch. Je to nenávratný konec karbonové éry s kouřem z komínů a výfuků aut. Všude přítomné a současně neviditelné nanosenzory začaly sledovat zdraví lidí i prostředí, kde žijí. To všechno je Třetí průmyslová revoluce. Nechce se Vám otevřít oči? Zdá se Vám to daleko a nepravděpodobné? Možná mi teď nebudete věřit, ale ona už ve skutečnosti začala. 

 

Konec karbonové éry

Propagátorem a duchovním otcem konceptu a vize Třetí průmyslové revoluce je americký ekonom, politolog a filozof Jeremy Rifkin. Vydal o ní před několika lety i stejnojmennou knihu, kde píše o pěti pilířích, které musí být současně postaveny, aby to celé fungovalo.

Za 1. obnovitelné neelitní zdroje energie

Za 2. každý dům jako mikroelektrárna 

Za 3. vyřešená akumulace energie

Za 4. elektromobilita

Za 5. inteligentní síť přenosu INTERGRID

Současný technologický vývoj nabízí stále levnější a výkonnější fotovoltaické panely, ve fázi prototypů jsou okna s kvantovými tečkami, ohebné články z grafenu, superkondenzátory a 3D baterie. Do elektromobility masivně investují všechny automobilky a Google vytvořil autonomní řízení auta, které je spolehlivější než skutečný řidič. Monitorovaní energie chytrými elektroměry a přenos dat po síti jsou běžnou věcí.

Zkuste si na závěr představit i Českou republiku v tomto jiném světě. Já ji tak vidím a věřím, že ty změny přijdou brzy. Jen možná někteří naši současní politici, když zavřou oči, vidí něco jiného ... skanzen jádra, uhlí a plynu.

Autor: Jiří Kůs | pondělí 27.10.2014 14:27 | karma článku: 18.45 | přečteno: 1593x

Další články blogera

Jiří Kůs

Nanotechnologie v automobilovém průmyslu

Nanomateriály budou hrát v automobilovém průmyslu významnou roli. Výroba se změní na personalizovaný 3D tisk z nanokompozitů, které nahradí zcela ocel a plasty. Automobil s nanosenzory se bude sám orientovat a přizpůsobovat okolí.

15.4.2019 v 19:43 | Karma článku: 10.37 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jiří Kůs

Nanozmrzlina, chytré nanoobaly a nanovíno

Nanotechnologie budeme nacházet v potravinářství stále častěji v podobě nanoingrediencí, chytrých biologicky rozložitelných obalů nebo nanosenzorů. Cílem nanotechnologů je zlepšit chuť i vzhled potravin a snížit jejich plýtvání.

26.2.2019 v 23:34 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jiří Kůs

Osvědčené triky ve službách demagogie

V době internetu ovlivňují postoje a přesvědčení lidí stále více sociální sítě a hoaxy. Nesmíme ale zapomínat, že stejně silným nástrojem manipulace je také projev politika nebo jiné vlivné osoby, pokud to dotyčný umí.

4.2.2019 v 23:33 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 712 | Diskuse

Jiří Kůs

Můj nanotechnologický manifest

3. května 2018 jsme organizovali v Evropském parlamentu s Pavlem Teličkou Nanoden. Měl jsem si připravit krátkou keynote. Když jsem to psal, uvědomil jsem si, že je to vlastně můj nanotechnologický manifest.

9.5.2018 v 0:29 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 336 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Vládní program: „Sucho a poušť!“

V posledních dnech nás trápí sucho. Mnoho lidi si myslí, že to je dáno jen klimatickými jevy. Jiní vidí zase problém v našem plýtvání pitnou vodou. Anebo si třeba myslíte, že by sucho vyřešil dotační program Dešťovka?

26.4.2019 v 8:00 | Karma článku: 46.61 | Přečteno: 6497 | Diskuse

Miroslav Hruška

Některé méně známé novinky v tarifu Českých drah (díl druhý)

Ve druhém díle článku bych Vás rád provedl světem novinek v tarifu Českých drah v nedávném období. Některé jsou k lepšímu a některé k horšímu. S čím novým tedy můžete při cestování s národním dopravcem počítat?

24.4.2019 v 14:45 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 790 | Diskuse

Miroslav Hruška

Některé méně známé novinky v tarifu Českých drah (díl první)

V následujících dvou článcích bych Vás rád provedl světem novinek v tarifu Českých drah v nedávném období. Některé jsou k lepšímu a některé k horšímu. S čím novým tedy můžete při cestování s národním dopravcem počítat?

24.4.2019 v 11:25 | Karma článku: 11.18 | Přečteno: 645 | Diskuse

Pavel Makovec

Inflace 3%. Na co čeká ČNB?

Roční míra inflace dosáhla v březnu 3% a dosáhla tak nejvyšší úrovně za posledních 6 let. Cenové indexy výrobců rostou ještě rychleji a je jen otázkou času, kdy se promítnou do cen spotřebního zboží a „zajistí“ další růst inflace.

24.4.2019 v 11:11 | Karma článku: 27.86 | Přečteno: 892 | Diskuse

Jindřich Švihel

Proč jsou nemovitosti v České republice tak drahé?

Bydlení je základní lidská potřeba, člověk jednoduše potřebuje někde složit hlavu, když je znaven. Ale kde? Když i drobný byt ve větším městě pod milion korun nepořídí? Na tuto otázku neexistuje úplně jednovětná odpověď...

21.4.2019 v 18:34 | Karma článku: 23.13 | Přečteno: 1171 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1113

Vystudoval jsem původně průmyslovou energetiku a později i sociologii a psychologii. Jsem v současnosti předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, iniciátor projektu Česko je nano a spoluzakladatel nanoSPACE. Vedle nových technologií je mou další oblastí zájmu klinická psychologie.

www.jirikus.cz 

 

Najdete na iDNES.cz